czwartek, 2 sierpnia 2012

Jean-Christophe Grange - Przysięga otchłani

"Ani życie, ani śmierć.... Według mnie lekarz sądowy powinien wyrażać się jasno.(..) Jego umysł pracuje, ale ciało jest martwe"

Tytuł oryginału: Le serment des limbes
Tytuł polski: Przysięga otchłani
Autor: Jean-Christophe Grange
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2008
 
      Powieści Jeana- Christophe'a Grange'a nie zaliczę, ani do nudnych, ani też do ciekawych. Za jakiś czas zapomnę jaki był tytuł, w głowie pozostaną cząstki fabuły, kiedy ktoś pokaże mi opis z tyłu okładki.  605 stron do przeczytania, do końca zastanawiamy się czy to fantastyka, czy też kryminał. Wątki fabuły możemy jednak uznać za nieźle naciągnięte, na końcu chciało mi się śmiać.
      Mathieu Durey jest postacią całkiem ciekawą, niesamowicie wierzącą w Boga, po seminarium zostaje policjantem i mieszka sam - przysięgając, że będzie żył w czystości. Jednakże jak się później okazuje jego "czystość" jest mocno naciągana, ponieważ toleruje on korzystanie z domów publicznych, ale nie pozwala sobie na zaangażowanie w to myśli. Prace uważa za misję, nie cofnie się przed niczym, aby rozwiązać sprawę, łącznie z przemocą. Moim zdaniem jest całkiem realny, nienaciągany. Jako jedyny wydaję się naprawdę realistyczny. Z rodziny poznajemy jego matkę, która nie wiem właściwie jaką rolę tutaj odgrywa. Przychodzi, aby syn pomógł jej znaleźć księdza. Obok Luca i Matta spotykamy wiele postaci, w tym również nie pasującą do L. żonę, od której śledztwo się zaczyna.
       Luc to kolega głównego bohatera, którego poznał w szkole. Obaj byli niesamowicie wierzący, chociaż ten drugi miał pewną obsesję na punkcie diabła. To daje dużo wskazówek. Tak samo jak i Matt, Luc zaczyna karierę w policji i bardzo dobrze mu idzie. Oboje są na wysokich stanowiskach. Na początku utworu dowiadujemy się, że Luc chce popełnić samobójstwo i wskoczył do rzeki z zamiarem utopienia się. Matt rozpoczyna śledztwo pt "Co skłoniło wierzącego człowieka do targnięcia się na swoje życie?" Z bohaterem rozwiązujemy te sprawę i podążamy za nim w miejsca, gdzie popełniono dziwne zabójstwa za pomocą robaków, kwasów i symboli diabła. Co dziwne Matt wcale nie wierzy, aby w tym działały jakieś wyższe siły. Nic z tych rzeczy, na wszystko poszukuje medycznych odpowiedzi. Zwrotów akcji jest wiele, zagadkę rozwiązujemy dopiero pod koniec, chociaż już sto stron wcześniej możemy to podejrzewać. Fabuła na początku nieco się dłuży, potem jest lepiej, rozkręca się, czytamy szybko i chcemy dowiedzieć się jaki finał będzie miała ta historia. W utworze znajdziemy też akcent Polski - wizytę Matta w Krakowie, razem z księdzem. Chociaż przyznam, że miasto nie wydało mi się wcale nasze. Czułam się, jakby opisywał jakiekolwiek inne, tyle że to mu po prostu pasowało. Poruszył mnie też tani romans głównego bohatera i bronienie winy dziewczyny – słuszne zresztą.
    Narracja jest tu standardowa. Książka mało zaskakująca i niezbyt wciągająca, jednakże polecam, bo bywały gorsze. Jeżeli ktoś jest bardzo wierny religii to może trochę obrażać jego uczucia. Trzeba jednak brać pod uwagę, że to wszystko fikcja i do tego zupełnie nieprawdopodobna. Z przyjemnością zaniosę książkę do biblioteki i nie sięgnę do niej po raz drugi.  To intrygujące, nowe spojrzenie na kryminał, jednakże ja chyba jestem standardową tradycjonalistką i nie powalają mnie dziwne eksperymenty. 

8 komentarzy:

 1. Wątpię abym się skusiła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygująca książka po Twojej recenzji!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za kryminałami, a jeszcze gdy jest tak przecięty, to zdecydowanie podziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja z kolei lubię kryminały, ale jakoś do tego nie poczułam sentymentu.

  OdpowiedzUsuń
 5. If you are looking for clothing in perfect condition
  then you'll want to make sure there are no stains or tears on the clothing. Stylish stretch limos for weddings or macho Hummer super-stretch limos with seating for 20 are offered. It is hardly any paperwork involved and it is actually going to be a lot of fun for U. When the word gets out about what is new in fashion clothes, everyone wants in on the action. You need to request for food tasting weeks prior to your event. Although they appear to be happy, we're not too
  sure anymore where their happiness is coming from. They work to arrange everything from wedding menu, flowers, decoration, theme development, lighting, audio
  and visuals and technical requirements to reception itinerary.
  If the company is a large fashion industry, it needs to have the endorsement of supermodels.
  Impulse shopping can be curbed by the use of shopping lists.
  While there are standard dress rules that are given separately for men and women, there are universal standards for both genders.
  In addition to its popularity with brides to be,
  "Weddings by Michelle" has developed and maintained relationships with some of
  the best wedding vendors in the area, and has earned an impeccable reputation within
  the business community. You do not need to be rich to be able to
  buy nice clothes because there are good clothes that you can buy at a very low price in many clothing stores.
  In most cases, excellent chauffer can be the best option for
  people who want to have a memorable wedding event or once in lifetime gathering.
  parents can browse through several online stores to
  compare prices of similar products and make an informed decision and smart deal.
  In consideration, you should always find out the preference of the
  individual holding the event. Having a social media
  is a smart strategy for each firm that operates
  online. Animation - Have you dreamed of working for Disney, Pixar, or Dreamworks.
  Although we've always been fascinated with hidden messages and optical illusions, it seems graphic designers were slower to pick up the baton than game developers, and even further behind Walt Disney. People nowadays rely on caterers to take care of their food preparations for parties, events, weddings, meetings, conferences, corporate functions and other forms of gatherings. However, there are some factors that should be taken into account before signing the contract. It's only eleven miles from Phoenix Sky Harbor International Airport, with the convenience of shopping
  and endless dining options just minutes away. The secret to this
  trick was that I never dried their clothes in the dryer, but line dried them instead.
  The episodes seem to be more about the stars and their characters
  than the "Glee" main characters. Things like how
  you answer the phone, how you greet shoppers, how cheerfully you correct mistakes or accept returns, how aggressively you negotiate contracts all become bound
  up in one composite image. Children need sneakers with non
  marking treads for gym class.

  Also visit my webpage :: wesele rzeszów

  OdpowiedzUsuń
 6. Greate pieces. Keеp posting such kinԁ of info on your blοg.
  Im reаlly imprеssed by your blog.
  Hello theгe, You have done an excеllent job.
  I will definitelу digg it and pегsonally ѕuggest to
  my friends. Ι am sure they will be bеnefіted
  from this sitе.

  Also viѕit my webpagе: wyjazdy firmowe

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdą opinie.